Znajdź nas na Facebook Znajdź nas na Instagram

Toksyna botulinowa

medycyna estetyczna

Zmarszczki mimiczne pojawiają się już u młodych osób. Z biegiem czasu zagłębienia powstające w wyniku często powtarzanych grymasów twarzy zaczynają się pogłębiać i utrwalać. Stopniowo tworzą się kurze łapki, zmarszczki zdziwienia czy gniewu na czole. Zastosowanie preparatów zawierających toksynę botulinową typu A pozwala na skuteczne i długotrwałe wygładzenie zmarszczek mimicznych oraz – co istotniejsze – pomaga zapobiegać ich powstawaniu.

Działanie toksyny botulinowej polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Mięśnie ulegają paraliżowi, zmarszczki wygładzają się, a rysy twarzy osoby poddanej zabiegowi ulegają złagodzeniu. Dzięki temu twarz wygląda na bardziej zrelaksowaną. Właściwe efekty pojawiają się po 2-14 dniach i utrzymują przez około pół roku. Następnie terapię należy powtórzyć dla utrzymania efektu.

Przy pomocy toksyny botulinowej można także zniwelować wzmożoną potliwość dłoni, stóp oraz pach. Zabiegom poddają się również osoby cierpiące na hiperhydrozę czoła i owłosionej skóry skóry. W przypadku terapii nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej rezultaty leczenia można obserwować już po paru dniach. Utrzymują się przez kilka miesięcy, do pół roku. W przypadku pach efekty mogą być odczuwalne nawet do roku. Później powstają nowe zakończenia nerwowe, więc należy powtórzyć terapię.

Medycyna estetyczna

Preparat Azzalure to oczyszczona neurotoksyna (czyli inaczej toksyna botulinowa typu A) wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Działanie Azzalure, podobnie jak i innych produktów na bazie toksyny, polega na czasowym blokowaniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek dynamicznych. Kontrolowany paraliż mięśni następuje po serii wstrzyknięć preparatu pod skórę pacjenta. W efekcie spłyceniu ulegają m.in. zmarszczki poziome czoła, a także tzw. kurze łapki.

Wskazania do zabiegu i obszar działania
Zabiegom z zastosowaniem Azzalure poddają się dorośli pacjenci, którzy nie ukończyli 65 lat, a ich intensywna mimika stała się powodem wystąpienia zmarszczek w górnej części twarzy. Prócz spłycenia umiarkowanych i głębokich zmarszczek poziomych czoła, linii między brwiami (tzw. lwia zmarszczka) oraz kurzych łapek środek jest skuteczny również przy usuwaniu zmarszczek okrężnych szyi, fałdów podbródka i zmarszczek marionetki. Korzystają z niego także osoby posiadające zmarszczki palacza oraz zmarszczki królicze.

Jak wygląda zabieg, ile trwa i jakie odczucia mu towarzyszą?
Sesja polega na szeregu iniekcji środka i trwa do kilkunastu minut. Czas zabiegu zależy od ilości wstrzyknięć i okolicy poddawanej leczeniu. Zabieg nie wymaga znieczulenia, choć w celu zwiększenia komfortu pacjenta obszar zabiegu smaruje się niekiedy kremem znieczulającym.

Czego mogę się spodziewać po zabiegu?
Efekty utrzymują się przez okres ok. 3-6 miesięcy. Co 6-8 miesięcy można powtarzać terapię, jednak nie częściej niż co 3 miesiące.

Postępowanie po zabiegu
Po samym zabiegu przez około 4 godziny nie należy pochylać głowy ani kłaść się. Przez 2-3 dni nie powinno się korzystać z basenu czy siłowni, a przez 2 tygodnie należy unikać sauny, solarium, kriokomory i intensywnych wysiłków fizycznych. Przez ten okres nie powinno się również opalać ani wykonywać zabiegów kosmetycznych na twarzy. Przez 2 miesiące nie należy poddawać masażom rejonów, w których wstrzyknięto toksynę, oraz nie powinno się stosować na nich preparatów z retinolem.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Preparat Azzalure nie może być stosowany u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na którykolwiek z jego składników. Nie można go wykorzystywać u pacjentów z infekcją w proponowanych miejscach iniekcji, a także u ludzi chorych na miastenię rzekomoporaźną, zespół Eaton Lamberta oraz stwardnienie boczne zanikowe.

Ceny
Cena za zabieg wynosi od 450 zł do 1550 zł (w zależności od okolic iniekcji).